duyuru
App Store App Store facebook twitter instagram skype

Çam Kese Tırtılı

Böyle bir konuyu enine boyuna araştırmadan pek yayınlamam, ama yıllar içinde veterinerlerde işin en son ve en içler acısı boyutunu göre göre köpek ve çocuklarınızı bu aylarda uzak tutmanız gereken musibetlerin başında gelir.

Korona her ne kadar en az onlara çakıyorsa da, bu beladan ise en çok etkilenenler onlar.

Korona “Çam Kese Tırtılı”na vız gelir. Onun için sıradan bir sene…dolaysıyla…

Arama motorunuza "Çam Kese Tırtılı " diye giriş yaparsanız, insanların kabus hikayelerini okursunuz.

Sokmayın hayvanınızı, çocuğunuzu ağaçta kese gördüğünüz ormana. Bilhassa orman civarında ve güney iklimlerde yaşayanlar için:

Zaman "Çam Kese Tırtılı" zamanı.

Çam ağaçlarında keseler, yollar ve patikalarda tırtıl zincirleri gözükmeye başladığında hayvanlarınıza ve küçük çocuklarınıza mukayyet olma zamanı.

Bunun en bol olduğu İspanya'da her sene onlarca küçük çocuk kör kalıyor, dilini kaybediyor, ciddi ağız-boğaz sorunları yaşıyor; yüzlerce köpek telef oluyor.

Izdıraplı köpek ölümleri içinde Oscar'ı alır, en berbat ölümlerden biridir.

Ağaçlarda bunu gördüğünüz, yolda da zincire rastladığınız yerlerde "aaa ne enteresan" deyip oyalanmayın, tam ters istikamete doğru kaçın, gördüğünüz yere de en az sonbahar-kışa kadar uğramayın.

Tırtılın geçtiği yerlerde bile tehlike uzun müddet devam ediyor, zira zehri ihtiva eden tüyler orada kalıyor. Zehir hayvanda patiye takılıyor, yanma yapıyor, hayvan yalıyor, zehir yumuşak dokuya yani dile geçiyor, erken uyanılmazsa dil ağız içi ile beraber nekroza uğruyor, hayvanı kurtarmak mümkün olmuyor.

Erken teşhiste bile kurtarma ihtimali çok düşük.

Çocukta ise iş elden başlıyor, el yanınca çocuk ağlıyor, ağlayınca el göze gidiyor-ağıza giriyor, göz ve/veya dil ve ağız içi elden gidiyor.

Bodrum ve civarında yaşıyorsanız ihtimal daha güçlü, bilhassa Torba ormanları civarında. Çam ormanı olan her yerde olabilir.

Benzer İçerikler :


Ev Alma Komşu Al
Ev Alma Komşu Al

Osmanlı Veziri-azamlarından Hekimoğlu Ali Paşa,..

Dans Salgını
Dans Salgını

????

Kozmonot Sergeiy Krikalev
Kozmonot Sergeiy Krikalev

İnsanın bir kez ters gitmesin işi Muhallebi yer..

Cevap bırakın

Sohbet Odaları Chat

Sohbet kanalları içerisinde sizlere ve isteklerinize mutlaka cevap verecek bir sohbet odası ya da birisi bulunacaktır. Uzun yıllar hizmet veren sohbet odamız keyfi ve rahatlığı içerisinde doyasıya sohbet edebilirsiniz.

Takip Et

Sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın!

facebook twitter instagram skype
© 2021 Copyright - Esunus Bilişim Çözümleri