duyuru
App Store App Store facebook twitter instagram skype

Dans Salgını

????Yorgunluktan Ölene Kadar Dans Ettiler! Tarihin En Enteresan Olaylarından Biri "Dans Salgını"

▪️1518 yılının temmuz ayında, bugün Fransa sınırları içindeki Strasbourg kasabasında, tüm zamanların en ilginç salgın vakalarından biri yaşandı.

▪️Frau Troffea isimli bir kadın, şehrin sokaklarında dans etmeye başladı. Yere düşüp bayılana kadar dans etti. Birkaç saat uyuduktan sonra tekrar devam etti. Üçüncü gün, Frau’nun ayakları kanamaya başlamıştı, buna rağmen o durmadan dans etmeyi sürdürdü.

▪️Birinci haftanın sonunda 34 kişi daha onun bu garip dansına eşlik etmeye başladı. Bir ay sonrasında rakam 400’ü buldu. İnsanların önemli bir kısmı, yorgunluk kaynaklı kalp krizi veya beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti.

▪️Bir rapora göre her gün ortalama beş kişi dans etmekten hayatını kaybediyordu.

▪️Hastalık yayılınca bölgedeki doktorlardan yardım istendi, konu hakkında detaylı inceleme yapıldı. Astrolojik ve doğaüstü nedenlerin elenmesinden sonra doktorlar hastalığın ‘sıcak kandan’ kaynaklı doğal bir rahatsızlık olduğuna hükmetti. Tedavi olarak ise dans salgınına yakalananların daha çok dans etmesi önerildi.

▪️Doktorlar, bu kişilerin daha çok dans etmeleri halinde kanlarının daha çabuk soğuyacağını ve iyileşeceklerini düşündü. Dans etmelerine yardım etmek için şehir konseyi tahtadan bir sahne inşa etti, dans edenlere eşlik etmek için profesyonel dansçılar ve orkestra kiralandı. Ancak bu önlem işe yaramadı.

????UYUŞTURUCU BİR MADDE Mİ?

▪️1374 yılında günümüz Belçikası ve kuzeydoğu Fransası’ndaki çok sayıda şehirde de dans salgınlarından söz edilmekte. Yine 16. yüzyılda İsviçre, Almanya ve Hollanda’nın başka şehirlerinde de açıklanamayan dans salgını raporları mevcut.

▪️Strasbourg salgınının diğerlerinden farkı, çok sayıda belge ile desteklenmiş bir vaka olmasıdır.

Konuyla ilgili bir teoriye göre nemli çavdar saplarında oluşan Ergot Fungi isimli küfün, tüketilen ekmeğe karışması bu salgına yol açmıştır.

▪️Bu küf, uyuşturucu LSD’nin de temel hammaddesi olan Ergotamine’i üretir. Bu kimyasal, halüsinasyon görmeye, titreme ve şiddetli sarsılmalara yol açabilir. Halk da sarsılmaları dans ile karıştırmış olabilir.

▪️Bu teze itiraz edenler, doktorların titreme ve sarsılmayı bildiğini, dansla bunu kolayca ayırabileceklerini söylüyor.

▪️Farklı görgü tanıklarının ele aldığı raporların hepsi de açıkça danstan söz etmektedir.

▪️Ayrıca bu kimyasal, dans gibi koordine hareketleri zorlaştırmakta. Dolayısıyla dansların bu kimyasal sonucunda ortaya çıktığı iddia edilemez.

▪️Bir diğer teoriye göre, dans edenler gizli ve heretik bir tarikatın üyesidir. Gizli bir ritüel nedeni ile dans etmişlerdir.

▪️Bu teori çok popüler değildir, zira, görgü tanıkları dans edenlerin dans etmek istemediğini, acı çektiklerini, yardım istediklerini anlatmakta..

 

https://sohbetly.com

Benzer İçerikler :


Cevher
Cevher

Elmastan bin kat daha nadir bulunan bu cevher D..

Bayram Tebriği
Bayram Tebriği

BAYRAM TEBRİĞİ

1965 senesiydi. İşe gi..

Ev Alma Komşu Al
Ev Alma Komşu Al

Osmanlı Veziri-azamlarından Hekimoğlu Ali Paşa,..

Cevap bırakın

Sohbet Odaları Chat

Sohbet kanalları içerisinde sizlere ve isteklerinize mutlaka cevap verecek bir sohbet odası ya da birisi bulunacaktır. Uzun yıllar hizmet veren sohbet odamız keyfi ve rahatlığı içerisinde doyasıya sohbet edebilirsiniz.

Takip Et

Sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın!

facebook twitter instagram skype
© 2021 Copyright - Esunus Bilişim Çözümleri