duyuru
App Store App Store facebook twitter instagram skype

Kozmonot Sergeiy Krikalev

İnsanın bir kez ters gitmesin işi Muhallebi yerken kırılır dişi ...

Mayıs 1991'de, Leningrad Teknik Üniversitesinden mezun Uçuş Mühendisi Kozmonot Sergeiy Krikalev, SSCB Kazakistan'ındaki Baykonur uzay üssünden 5 ay süreli ikinci bir görev için Mir uzay istasyonuna* doğru yola çıktı.

Krikalev, 5 ay süren ilk görevinde bir ilki başarmış ve dünyadaki amatör telsizcilerle bağlantılar ve dostluklar kurmuştu. O kadar ki, ilk uzay yolculuğunda bağlantı kurduğu telsiz operatörü Jelena Ter Akina ile binlerce mil öteden flört etmiş, görev dönüşü de evlenmişti.

Bakmasını bilenler için Krikalev'in ikinci Mir seferi tam anlamıyla bir ibret öyküsüdür.

İkinci kez uzaya çıkar çıkmaz Krikalev'e"vatani" bir görev verildi; Ülkesinin ve ideolojisinin simgesi olan dev bir SSCB bayrağını, Mir Uzay istasyonunun tepesine koyması emredildi.

Oysa Krikalev ölümü göze alarak bayrağı başarı ile astığı günlerde ülkesi finansal ve siyasal anlamda çöküyordu. Bu çöküş ile ilgili haberler tabi ki hem SSCB vatandaşlarından hem de uzaydaki kozmonotlardan gizleniyordu ama telsiz arkadaşı ABD'li Margaret Louquinto, batı ajanslarından haberleri çelişkiler içindeki Krikalev'e iletiyordu.

5 ay sonunda Ekim 1991 de Krikalev'e onu eve getirecek para olmadığını görevinin bir ay uzatıldığı haberini verdiler. Oysa uzay istasyonunda yaşamak hiç de kolay değildi. Zaten beslenme, tuvalet, uyuma ve sosyalleşme çok kısıtlı idi bir de Mir'in içinde organizmalar üremiş, ter ve konyak kokusu karışımı dayanılmaz bir koku bütün istasyonu kaplamıştı.

Bir ay sonra da belirsiz bir süre daha uzayda kalacağını bildirdiler. Sovyet uzay ajansı yetkilileri para bulmak için mir uzay istasyonunda yer satmaya çalışıyorlardı. Başarılı olamayınca da Mir in kendisini bütünüyle Nasa'ya satmaya çalıştılar. Aynı tarihlerde Sscb'de karışıklıklar baş gösterdi.

1991 Noelinde dünyanın yarısını on yıllar boyunca yönetmiş, diğer yarısını dev gücü ile korkutmuş, milyonlarca insanın yaşam şeklini, yaşama bakışını belirlemiş, dev bir ülke ve dev bir ideolojinin cenazeleri bile ortadan kalktı.

Sscb yıkıldı ve 15 bağımsız ülkeye bölündü.

Bu 15 yeni ülkenin yeni yöneticilerinin gündemlerinde ise mir istasyonundaki kozmonotlar kesinlikle yoktu. Baykonur uzay üstü artık Kazakistan'a aitti ve Kazakistan çalışmaların sürdürülmesi için diğer 14 ülkeden büyük paralar talep ediyordu.

Kısa bir süre sonra Mir'i dünyadan takip eden yer istasyonundaki teknisyenler ücretlerinin azlığı nedeniyle işlerini terk ettiler. Haftalarca Mir istasyonu konuşulmadı bile.Krikalev artık Mir'in penceresinden sürekli çok özlediği dünyasını seyrediyordu.

Olay Amerikalı telsizcilerin ve ailesinin gayretleri ile gündeme taşınınca Batı ülkeleri devreye girdi ve bitkin Krikalev uzun pazarlıklardan sonra toplanan parayla Mart 1992 de Mir istasyonundan bir Alman astronot tarafından alındı. Krikalev'in 150 gün sürecek olan görevi 312 gün sürmüştü.

Krikalev sonunda dünyasına kavuşmuştu ama sanki başka bir dünyaya dönmüştü. Doğduğu şehrin ismi artık St.Petersburg idi. Evine dönebilmesi için Rusya pasaportu alması gerekti. Etrafındaki insanların söylemleri bile altı ay içerisinde değişmişti.

Üç kuşak boyunca insanlara belletilen ve değişmez sanılan bütün öğretiler, ve değerler sanki hiç bir zaman olmamıştı. Ama Krikalev evine döndüğünde en ilginç ve trajikomik olanın kendisini bekleyen bordrosu olduğunu gördü. Bir uzay istasyonunu kullanma karşılığı aldığı 600 Ruble aylığı ki uzaya çıktığı dönemde neredeyse bir bakan maaşı idi döndüğünde belediyede çalışan ikinci dereceden bir otobüs şoförünün bir haftada almakta olduğu - ve beğenmediği maaşa eşitti.

Sergei Krikalev'in uzay istasyonunun penceresinden bakıp izlediği ve özlediği dünyası ayaklarının altından yok olmuştu. Binbir güçlük ile Mir istasyonunda göndere çektiği Sscb bayrağı, istasyon 2001 yılında atmosfere girerek yandığı zamana kadar orada nazlı nazlı dalgalandı...

Alıntı

Benzer İçerikler :


HAYATIMIZLA OYNUYORLAR..!
HAYATIMIZLA OYNUYORLAR..!

Baktım markette zencefilli gazoz da var, ithal ..

DİZİLERİN VERDİĞİ MESAJLAR
DİZİLERİN VERDİĞİ MESAJLAR

1- İstemediğin biriyle evlendiysen ona ihanet e..

Cevher
Cevher

Elmastan bin kat daha nadir bulunan bu cevher D..

Cevap bırakın

Sohbet Odaları Chat

Sohbet kanalları içerisinde sizlere ve isteklerinize mutlaka cevap verecek bir sohbet odası ya da birisi bulunacaktır. Uzun yıllar hizmet veren sohbet odamız keyfi ve rahatlığı içerisinde doyasıya sohbet edebilirsiniz.

Takip Et

Sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın!

facebook twitter instagram skype
© 2021 Copyright - Esunus Bilişim Çözümleri