duyuru
App Store App Store facebook twitter instagram skype

Sosyal Medyada (Facebook, Twitter, İnstagram) İzinsiz İçerik Paylaşımı

Sosyal medyanın artan popülaritesi nedeniyle hayatımızda çok önemli bir yer tutmaktadır.
Öyle ki sosyal medyanın kullanımı ve sosyal medyada geçirilen süre insanlar arasında ciddi bir hale gelmiştir.
Hemen hemen herkesin en az bir sosyal medya hesabı vardır. Kişiler bu hesaplardan paylaşım (fotoğraf, video vs.) yapabilir, diğer kişiler bu paylaşımları görebilir. Bu da bazı kötü niyetli kişilerin yapacakları hukuka aykırı işlemler için kolaylık sağlamaktadır. Kişilerin sosyal medya hesaplarından paylaştığı fotoğrafların alınması ve izinsiz olarak başka hesaplarda veya kanallarda paylaşılması mağduriyetlere neden olmakta ve eylemin mahiyetinde farklı türde suçlar gündeme gelebilmedir.

Bir kişinin fotoğrafını sosyal medyada izinsiz paylaşmak, Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme suçunu meydana getirir. Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ileten, yayan veya ele geçiren kişi iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kanunda yer alan bazı durumlarda ise verilecek para cezasının miktarı da artacaktır. İzinsiz paylaşılan bir fotoğraf, kişinin sosyal medyasında paylaştığı bir fotoğraf değil, bir arkadaşına gönderip kimsenin görmesini istemediği bir fotoğraf ise, özel hayatın gizliliğini ihlal suçu (TCK) Madde 134) ortaya çıkacaktır. Özetle meydana gelecek suç türleri, durumun niteliğine göre değişiklik gösterecektir. Sosyal medyada izinsiz olarak fotoğrafı paylaşılan kişi maddi zarara uğramışsa maddi tazminat davası açmalısınız. Ayrıca kişilerin ticari itibarına, kişiliğine, onuruna veya diğer manevi zararlara aykırı bir durum söz konusu ise manevi tazminat talep etme hakları vardır.

Benzer İçerikler :


Cevap bırakın

Sohbet Odaları Chat

Sohbet kanalları içerisinde sizlere ve isteklerinize mutlaka cevap verecek bir sohbet odası ya da birisi bulunacaktır. Uzun yıllar hizmet veren sohbet odamız keyfi ve rahatlığı içerisinde doyasıya sohbet edebilirsiniz.

Takip Et

Sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın!

facebook twitter instagram skype
© 2021 Copyright - Esunus Bilişim Çözümleri