Yabancı Uyruklu Kızlara Dikkat.


İnternet ortamında her geçen gün yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıkıyor. Dolandırıcılar işi daha da ilerletip yeni yöntemler buluyor. Son olarak yabancı uyruklu kızların internette tanıştıkları kişilerle Türkiye'de mal varlığın olduğunu bunu gelip paylaşabileceğini tapo, senet gibi belgelerle güven vererek karşısındaki kişiden maddi destekte bulunmasını istiyor  vede Ayrıca yurt dışında yaşayan evli erkeklerin  bekar bayanlarla sevgili olup  parasını çarpan dolandırıcıların sayıları son zamanlarda çok fazla artmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü, evlilik vaadiyle dolandırıcılık olaylarına karşı uyardı. Emniyet tespitlerine göre Bulgaristan ve Romanya uyruklu iyi derecede Türkçe konuşan bayanlar, evlenebileceklerini söyleyerek dolandırıcılık olayına karışıyorlar. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, iyi derecede Türkçe konuşan yabancı uyruklu bayanların sanal alem veya televizyon kanalları vasıtasıyla ulaştıkları Türk erkeklerine Türkiye'ye veya bulundukları ülkeye gelmeyi düşündüğünü, gelmek için paralarının olmadığını, pasaport ve uçak bileti masrafları için yardımcı olmalarını istedikleri belirtildi.

YURT DIŞINDAN SİZE ÇAĞRI BIRAKAN KİŞİLERİ ARAMAYIN

Emniyet açıklamasında, "Bu bayanlar para göndermesi halinde Türkiye'ye veya bulundukları ülkeye gelip arkadaş olabileceklerini veya evlenebileceklerini, başka ülkelerdeki Türk vatandaşlarını cep telefonları veya Bulgaristan'da bulunan sabit hatlardan arayarak ekonomik olarak çok zor durumda olduklarını, çalışmak için Türk vatandaşlarının bulunduğu ülkeye gelmek istediklerini söylüyorlar. Türkiye'ye sınır kapısından giriş yapabilmek için birkaç bin TL'ye ihtiyacı olduğunu, bu paranın olması durumunda giriş yapabileceğini, aile fertlerinden kötü muamele gördüğünü ve kendisini zorla evlendirmek istediklerini, yurt dışına çıkmak istediğini, pasaport ve yol parasının olmadığı gibi söylemlerle dolandırıcılık yaptıkları tespit edilmiştir. Yurt dışından arayan veya çağrı bırakan şahısları aramayınız, söylediklerine itibar etmeyiniz, şikayet için en yakın emniyet birimine müracaat ediniz." denildi.

Açıklamada, 'hediye kazandınız' yöntemiyle yapılan dolandırıcılıklara da dikkat çekildi. Vatandaşların 'Değerli müşterimiz indirimli Gold paketi kazandınız. Hemen 0216 322 ......'yii arayın, sürpriz hediyenizi almayı unutmayın, son kayıt bugün' şeklindeki mesajları dikkate almamalı istenildi. Açıklamada, bu tür numaraların aranması halinde kimlik numarasının kesinlikle verilmemesi talep edildi.

İnternet ortamında her geçen gün yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıkıyor. Dolandırıcılar işi daha da ilerletip yeni yöntemler buluyor. Son olarak yabancı uyruklu kızların internette tanıştıkları kişilerle Türkiye'de mal varlığın olduğunu bunu gelip paylaşabileceğini tapo, senet gibi belgelerle güven vererek karşısındaki kişiden maddi destekte bulunmasını istiyor.

İstanbul'da bir kişi, sosyal medya aracılığıyla Romanya Braşov'dan tanıştığı kadının, kendisini dolandırdığı iddiasıyla savcılığa şikayette bulundu. Sevindzhan Marinova adlı yabancı uyruklu kız tarafından dolandırılan kişi ifadesine göre;

"Dürüst insanları aldatmak kadar kolay bir şey yoktur. Birçok özdeyiş gibi bu da kısmen doğrudur. Her gün birçok dürüst insan dolandırıcıların kurbanı oluyor. Dürüst olmak onları korumaya yetmiyor. Dünyanın en zeki kişilerinden bazıları insanlardan para koparmak için planlar tasarlayıp bunları hayata geçiriyor. O kadar iyi tasarlanmış hileler var ki, onlara kanmamak elden değil. Ben kandırıldım 3 Milyar param gitti. Benden sonra başkaları yanmasın." dedi.

Müşteki'nin Savcılığa Verdiği Dilekçe'de İse:

''Sevindzhan Marinova adı altında anılan yabancı uyruklu bayan ile 3 hafta önce sevgi.sevgi213@gmail.com ile skype adresinden yazılı ve görüntülü konuşarak tanıştık. Bir süre sohbet ettikten sonra Sevindzhan Marinova adlı kız, kendisinin Bosna Hersekli olduğunu göbek adının Hazal olduğunu İfade etti. Şuanda Romanya Braşov'da teyzesinde kaldığını anne babasını savaşta kaybettiğini ve teyzesinde şiddet gördüğünü ifade etti.Türkiye'de mal varlığının olduğunu iddia eden Sevindzhan Marinova adlı yabancı uyruklu kız Türkiye'ye gelemediğini elinde parasının olmadığını ve bu konuda yardımcı olmasını istedi. Karşılığında mal varlığını bölüşeceğini bana bir iş yeri açacağını ifadde etti. Güven duygusu aşılamak içinde internet üzerinden tapo senedi ve pasaport bilgilerini yolladı. Kendisine güvenimi kazandıktan sonra pasaport ve diğer işlemler için 02/09.2014 ile 04/09/2014 ve 05/09/2014 tarihleri arasında ayrı ayrı bankalar ile Sevindzhan Marinova ismine western üzerinden 3.000.00 TL gönderdim.

Parayı çektikten bir süre sonra mail üzerinden gönderdiği biletle Romanya Bükreş'ten Türkiye'ye gelmek üzere uçağa bindiğini ifade etti. Güvensiz tutum ve davranışlarından dolayı, güven bunalımı yaşadım. Bana gönderdiği tapoyu ve bileti araştırırken sahte olduğunu farkettim. Hava limanındada araştırırken Sevindzhan Marinova adında kimsenin uçağa binmediğini öğrendim. Şu anda kullandığı telefonu açık olmasına rağmen telefonlarıma ve mesajlarıma cevap vermiyor. Elimdeki dekontlarla savcığa başvurdum.

Neticesi itibariyle şüpheli Sevindzhan Marinova adlı yabancı uyruklu kız iyi niyetimi kötüye kullanıp, kendisine karşı olan güven duygularımı çıkarları doğrultusunda kullanarak beni dolandırmıştır. Bu sebeple kendisinden şikayetciyim.

Deliller ve Şüpeheli Kişi Hakkında Bilgi:

Şüpheli: Sevindzhan Marinova
Adres: Romanya Braşov Cad. Pirin No: 20

İletişim Bilgileri:

gonul1986@hotmail.com
sevgi.sevgi213@gmail.com
anamarie188@outlook.com

Tel 1: 0040 734195484
Tel 2: 0040 316300986
Tel 3: 0040 723493896

Yabancı Uyruklu Kız Dolandırıcılar Sınır Tanımıyor